I was babysitting Lillian today and we were picking lemons. Our tree is covered with them. Well, when her mom came back around 1:30 p.m. , she saw all the lemons and suggested, you girls could sell some and make some money. There was a great flurry of excitement from both the girls. They searched for a stand, Donna made them a sign, I gave them a bin for a table. We got outside and then I realized we might do better on the move. Going around and advertising by way of mouth. Before this, I had Megan figure out well if we sell
4 lemons for $1.00, she said its one quarter and right now she practiced that one quarter is .25.
I also asked her if we give them 5 lemons for $1.00 , she guessed .20 ยข. She was right as 20 * 5 = 100 and there are 100 cents in a dollar.
I also asked her if 3 lemons for a dollar were more or less than 4 lemons for a $1.00. She said that 3 for a 1.00 is more.
4 lemons for $1.00, she said its one quarter and right now she practiced that one quarter is .25.
I also asked her if we give them 5 lemons for $1.00 , she guessed .20 ยข. She was right as 20 * 5 = 100 and there are 100 cents in a dollar.
I also asked her if 3 lemons for a dollar were more or less than 4 lemons for a $1.00. She said that 3 for a 1.00 is more.
Leave a comment